FAQ

Příprava na focení:

   Vždy je nutné uklidit. V případě podlah bez koberců – vytřít. Zkontrolovat okna – šmouhy jsou hodně vidět. Prostory si běžně doupravuji sám, vytvářím mini homestaging.

Délka focení:

   Běžná nemovitost – obvykle cca 90 – 120 minut. V případě videoprohlídky je to podobné.

Způsob objednání:

   Emailem, SMSkou, zavoláním. Zákazník mne kontaktuje nejdříve kvůli termínu. Jsem flexibilní, takže mimo pracovní dny mohu i některé víkendy. Po oboustranném potvrzení termínu mi klient zašle SMS s adresou, popř. i kontakt na osobu, která mne do nemovitosti vpustí.

Přítomnost klienta u fotografování:

   Pokud nemám klíče od prostor, je nutná účast pověřené osoby – majitel, provozovatel, realitní makléř apod.. Účast realitního makléře není vždy nutná  ( fotím pro několik RK a nikoho z makléřů jsem ještě osobně neviděl ).

Způsob dodání a placení:

   Preferuji platbu na bankovní účet – oproti faktuře, mnou vystavené. Veškeré vizuální výstupy poskytuji elektronicky v digitální podobě. Platba probíhá až po vytvoření fotografií a je-li s nimi zákazník spokojen.

 Co obsahuje práce fotografa:

   Najít co nejlepší kompoziční úhel každého záběru. V českých podmínkách to bývá občas problém, protože si lidé pořizují malé místnosti na všechny své činnosti. Samotné fotografování pak zabere vždy nejméně času. Nejvíce času je věnováno následné postprodukci v počítači, u jedné zakázky obvykle 5-10 hodin. Opravdu se vždy velmi snažím, aby byly výstupy perfektní.

Proč zvolit profesionálního fotografa?

Důvod je zřejmý – získání konkurenční výhody.

V dnešní době se na realitním trhu v ČR vyskytují tisíce realitních společností a jednotlivců. V oblasti gastronomie a ubytovacích zařízeních je to stejné. Jak tedy chce dnešní podnikatel prorazit a oslovit své budoucí zákazníky? Musí se zviditelnit…

Naprostá většina populace, přesahující 90% kupní síly, začíná své hledání čehokoli na internetu. Dostupnost informací je čím dál větší, konkurence samozřejmě taky. Klient může sám vybírat a porovnávat – to vše z pohodlí domova.

První kroky zavedou vašeho zákazníka na vaše webové stránky a jejich grafická ucelenost a logičnost jej podpoří v dalším prohlížení vašeho webu. Podvědomě vnímá, že na prvním místě je ON…nebo by měl být. Jestliže používáte nějaký software na analýzu vašeho webu, tak sami dobře víte, jak dlouho se návštěvník zdržel a co prohlížel. Kde se zastavil…

Součástí inzerce jsou kvalitní fotografie a bohužel sporadicky – i video.

Gastronomická a ubytovací zařízení se snaží co nejlépe prezentovat své prostory, aby nalákaly co nejvíce konzumentů do svých upravených provozoven a cena jejich služeb je v tomto případě druhořadá. Zákazník chce být v hezkém prostředí…

V realitním oboru je to stejné. Všichni na svých webech píší, proč by si měl zákazník vybrat zrovna je a ne nikoho jiného. Jak však chtějí zaujmout klienta, když jejich webové stránky pamatují po grafické stránce doby, kdy byla konkurence třetinová? Komu z realitních společností neutekl makléř a nezaložil další realitní společnost? Jak to, že konkurence uzavírá více exkluzivních smluv? Proč si developer vybral někoho jiného?

Jakmile klient otevře nějakou nabídku, kliká ve většině případů na fotogalerie. Písemný popis čte teprve tehdy, zaujme-li ho obrazová stránka. První pohled zde funguje naprosto stejně, jako v mezilidských vztazích. Většina z nás dá na první dojem.

A teď ruku na srdce: máte něco navíc, co by jste mohli nazvat konkurenční výhodou?

 

Pokuste se vžít do pocitů potencionálního klienta, který zavítal na váš web:

1.

Grafické zpracování webu je sice příšerné, ale snad tady najdu co hledám. Nechápu, proč se mi jejich stránky na tabletu zobrazují takto? Proč musím otevřít ještě toto, abych se dostal dále? Co je to tady na té fotce? Proč je rozmázlá, proč je tak tmavá? To je to opravdu tak malá místnost? Proč tady jsou jen čtyři fotky?Snaží se něco zakrýt? …těmhle mám věřit?…svěřit své peníze? …za tohle si ti zloději účtují svou provizi? …tady mám pořádat večírek? …v tomhle mám spát za ty peníze, co si účtují?

2.

Grafické zpracování webu je docela dobré a moderní, snad tady najdu co hledám. Moc pěkné a přehledné. Nádherné místo, tady by se dětem líbilo. I ten nábytek se tam hodí. Snad se dá nábytek taky odkoupit. Podívejme se na další fotky! …je vidět, že se o to někdo stará, tady by mohla být sauna… Podívej, jak je to stylově zařízeno.

Princip dobře podané grafické informace je jasný – zaujmout zákazníka a donutit jej k osobní návštěvě. Případné, účelné zakrytí nedostatků prostor je kontraproduktivní a oboustranná ztráta času při realizované návštěvě.

Přiložené fotografie v jakékoli inzerci, by neměly plnit funkci pouze ilustrační, ale musí zákazníka pozitivně a emočně oslovit!

Dobře a kvalitně prezentovaná inzerce nepovede k častému snižování prodejní ceny.

 

 

Kdo si najímá profesionálního fotografa?

Provozovatelé restaurací, hospůdek, barů, hotelů, penzionů, casin, administrativních kanceláří, realitních kanceláří, developeři, wellnes & spa, majitelé nemovitostí…atd..

V poslední době je zvyšující trend, že si fotografa objednává majitel nemovitostí, které dále pronajímá. Takové fotografie lze s úspěchem používat několik let.

Proč si někdo najímá profesionálního fotografa?

Proto, že chce svou nabídku podat v co nejlepším světle a ukázat zákazníkovi, že o něj opravdu stojí. Fotograf používá dobrou techniku, ví jak pracovat s kompozicí a světlem, výsledné fotografie umí upravit a zatraktivnit, umí natočit i video…atd.. Zadavatel nemá vždy tolik času a znalostí, které by vedly k výbornému výsledku.

Jak probíhá samotné fotografování a natáčení videa?

 

K vytvoření snímků je zapotřebí minimálně 1-4 hodiny času v místě pořízení. Samotné zpracování pořízených snímků je většinou hotové do 48 hodin.

V oblasti gastronomie a ubytovacích zařízení se toto provádí vždy mimo otevírací dobu pro veřejnost. Není výjimkou, že k focení dochází i ve tři ráno.

V oblasti realit není žádné časové omezení. Pokud se pořizují snímky mimo slunečné dny, je třeba počítat s tím, že exteriérové fotografie nemovitosti nebudou mít ten správný a požadovaný „šmrnc“. Naopak, pro focení interiéru je to skoro vždy lepší.

Mnoho interiérů i exteriérů je velmi atraktivních PŘI a PO soumraku – při rozsvícení všech světelných zdrojů v nemovitosti. Taková nemovitost má své osobité kouzlo. Při samotném fotografování není nutná účast makléře, ale je nutná účast majitele nebo jeho zástupce.

Bývá častou praxí, že makléř při náběru reality do inzerce zhodnotí situaci tak, že sám nefotí nebo nafotí jen minimum fotografií, ale nabídne pozdější návštěvu profesionálního fotografa. Majitel je vždy potěšen takovým přístupem a zájmem a ve většině případů toto vyúsťuje v exkluzivní zastoupení.

„ Každá realitní společnost má vymezené a omezené finanční zdroje pro prezentaci své nabídky. Využít služeb profesionálního fotografa by tak měla učinit pouze u výhradního zastoupení nebo nabídnout tuto službu přímo majiteli nemovitosti – náklady na pořízení by tak zatížily pouze jeho.“

Ve všech fotografovaných prostorech musí být uklizeno a čisto. Osobně provádím minimální home staging, včetně přesouvání nábytku a výzdoby. Doporučuji nachystat větší krabice nebo koše, do kterých lze odložit nevhodné předměty, které by mohly působit rušivě.

Statistiky:

V nedávné době byl proveden průzkum realitního trhu o využití fotografií v realitní praxi. Osloveno bylo cca 900 realitních subjektů. Zde uvádím některá data:

 

Obsahuje vždy vaše nabídka fotografii?

a) ANO – 78%

b) NE – 22%

Kolik fotografií v průměru vkládáte k inzerátům na internetu?

a) 1ks – 3%

b) 2ks – 1%

c) 3ks – 29%

d) 4ks – 40%

e) 5ks – 6%

f) více než 5ks – 21%

Jakou roli podle vás hraje kvalitní fotografie v inzerci?

a) Kvalitní fotografie je zásadní – 22%

b) Je vhodné, aby inzerát obsahoval dobrou fotodokumentaci – 41%

c) Fotografie stačí pouze pro ilustraci – 36%

d) Fotografie je nedůležitý doplněk – 1%

Jakým způsobem pořizujete fotodokumentaci do inzerce?

a) Klient většinou nabízí fotografie sám – 15%

b) Požádáme klienta o nafocení nemovitosti – 37%

c) Fotografie pořizujeme z jiné inzerce na internetu – 14%

d) Fotografie pořizujeme sami při náběru nemovitosti – 35%

Podobný dotazník obdržela a zodpověděla veřejnost. Výsledky jsou předvídatelné. Naprostá většina soudí, že fotodokumentace musí být kvalitní, vždy uvedená v inzerci a musí dokumentovat co nejvíce prostor. Poskytované inzertní služby realitních kanceláří hodnotí jako podprůměrné, až vyloženě špatné.

 

Zdroje:
  1. DP – Využití fotografie s vysokým rozlišením v realitní praxi, autor Bc. Ondřej Janů
  2. nashuavideotours.com
  3. Internet