FAQ/BLOG?/

 

Příprava na focení:

   Vždy je nutné uklidit. V případě podlah bez koberců – vytřít. Zkontrolovat okna, zrcadla, lesklé plochy – šmouhy jsou hodně vidět a nedají se retušovat. Prostory si běžně doupravuji sám – s aktivní pomocí majitele. Doporučuji nachystat větší krabice nebo koše, do kterých lze odložit nevhodné předměty, které by mohly působit rušivě.

Délka focení:

   Běžná nemovitost – obvykle cca 30-60 minut. V případě videoprohlídky a virtuální prohlídky je to podobné.

Způsob objednání:

   Emailem, SMSkou, zavoláním. Zákazník mne kontaktuje nejdříve kvůli termínu. Jsem flexibilní, takže mimo pracovní dny mohu i některé víkendy. Po oboustranném potvrzení termínu mi klient zašle SMS s adresou a časem, popř. i kontakt na osobu, která mne do nemovitosti vpustí.

Přítomnost klienta u fotografování:

   Pokud nemám klíče od prostor, je nutná účast pověřené osoby – majitel, provozovatel, realitní makléř apod.. Účast realitního makléře není vždy nutná  ( fotím pro několik RK a nikoho z makléřů jsem ještě osobně neviděl ).

Způsob dodání a placení:

   Vždy platbou na bankovní účet – oproti faktuře, mnou vystavené. Veškeré vizuální výstupy poskytuji elektronicky v digitální podobě. Platba probíhá až po vytvoření fotografií a je-li s nimi zákazník spokojen.

 Co obsahuje práce fotografa:

   Najít co nejlepší kompoziční úhel každého záběru. V českých podmínkách to bývá občas problém, protože si lidé pořizují malé místnosti na všechny své činnosti. Samotné fotografování pak zabere vždy nejméně času. Nejvíce času je věnováno následné postprodukci v počítači, u jedné zakázky obvykle 5-10 hodin. Opravdu se vždy velmi snažím, aby byly výstupy perfektní.

 

Proč zvolit profesionálního fotografa?

 

Důvod je zřejmý – získání konkurenční výhody.

V dnešní době se na realitním trhu v ČR vyskytují tisíce realitních společností a jednotlivců. V oblasti gastronomie a ubytovacích zařízeních je to stejné. Jak tedy chce dnešní podnikatel prorazit a oslovit své budoucí zákazníky? Musí se zviditelnit…

Chcete zákazníky ohromit fotografiemi, které jste pořídili mobilním telefonem, který jste drželi nad hlavou kvůli úhlu záběru? Nebo chcete mít svou nabídku opravdu HEZKOU a při prezentaci říct: „Takhle to děláme MY!“?

Naprostá většina populace, přesahující 90% kupní síly, začíná své hledání čehokoli na internetu. Dostupnost informací je čím dál větší, konkurence samozřejmě taky. Klient může sám vybírat a porovnávat – to vše z pohodlí domova.

Gastronomická a ubytovací zařízení se snaží co nejlépe prezentovat své prostory, aby nalákaly co nejvíce konzumentů do svých upravených provozoven a cena jejich služeb je v tomto případě druhořadá. Zákazník chce být v hezkém prostředí…

V realitním oboru je to stejné. Všichni na svých webech píší, proč by si měl zákazník vybrat zrovna je a ne nikoho jiného. Jak však chtějí zaujmout klienta, když jejich webové stránky pamatují po grafické stránce doby, kdy byla konkurence třetinová? Komu z realitních společností neutekl makléř a nezaložil další realitní společnost? Jak to, že konkurence uzavírá více exkluzivních smluv? Proč si developer vybral někoho jiného?

 

Jakmile klient otevře nějakou nabídku, kliká ve většině případů na fotogalerie. Písemný popis čte teprve tehdy, zaujme-li ho obrazová stránka. První pohled zde funguje naprosto stejně, jako v mezilidských vztazích. Většina z nás dá na první dojem.

 

A teď ruku na srdce: máte něco navíc, co by jste mohli nazvat konkurenční výhodou?

 Princip dobře podané grafické informace je jasný – zaujmout zákazníka a donutit jej k osobní návštěvě. Případné účelné zakrytí nedostatků prostor je kontraproduktivní a oboustranná ztráta času při realizované návštěvě.

Přiložené fotografie v jakékoli inzerci, by neměly plnit funkci pouze ilustrační, ale musí zákazníka pozitivně a emočně oslovit.

Dobře a kvalitně prezentovaná inzerce nepovede k častému snižování prodejní ceny.

 V poslední době je zvyšující trend, že si fotografa objednává majitel nemovitostí, které dále pronajímá. Takové fotografie lze s úspěchem používat několik let.

 

Proč si někdo najímá profesionálního fotografa?

 

Proto, že chce svou nabídku podat v co nejlepším světle a ukázat zákazníkovi, že o něj opravdu stojí. Fotograf používá profesionální techniku, ví jak pracovat s kompozicí a světlem. Výsledné fotografie umí upravit a zatraktivnit, umí natočit i video…atd.. Zadavatel nemá vždy tolik času a znalostí, které by vedly k výbornému výsledku.

Pokud se pořizují snímky mimo slunečné dny, tak zdarma měním oblohu. 

Mnoho interiérů i exteriérů je velmi atraktivních PŘI a PO soumraku – při rozsvícení všech světelných zdrojů uvnitř a vně nemovitosti. Taková nemovitost může mít své osobité kouzlo. 

Bývá častou praxí, že makléř při náběru nemovitosti do inzerce zhodnotí situaci tak, že sám nefotí nebo nafotí jen minimum fotografií, ale nabídne pozdější návštěvu profesionálního fotografa. Majitel je vždy potěšen takovým přístupem a zájmem a ve většině případů toto vyúsťuje v exkluzivní zastoupení.

 

„ Každá realitní společnost má vymezené a omezené finanční zdroje pro prezentaci své nabídky. Využít služeb profesionálního fotografa by tak měla učinit pouze u výhradního zastoupení nebo nabídnout tuto službu přímo majiteli nemovitosti – náklady na pořízení by tak zatížily pouze jeho.“

 

Aby si nikdo nemyslel, že se fotografují jen designové prostory, připojuji pár snímků níže. Fotí se úplně všechno: byty v „základu“, prostory pro rekonstrukci, zbory, pozemky pro výstavbu, staré domy… 

 


Pokud je to možné, tak fotografování naplánovat mimo otevírací dobu pro veřejnost. Není výjimkou, že k focení dochází i ve tři ráno.

Samotný úklid, vámi provedený, je samozřejmostí, stejně jako u fotografování pro realitní kanceláře. V případě, že má být výsledek o něco hezčí, tak není od věci prostřít stoly se vším všudy. Reklamní lístky a jiné brandované poutače na stolech vždy odstranit (může se stát, že změníte dodavatele). Ve větších provozech se fotí i švédské snídaňové stoly, podávání jídla jiným způsobem (jídlo donášené obsluhou), lednice na vína či dezerty (zaplněné)…

V ubytování ustláno, vysáto, doplněny ručníky a drogerie. Jako dekoraci lze použít živé, umělé nebo sušené květy. Pokud používáte ve svých službách i „welcome drink“ – měl by být součástí některé fotografie.

Pro fotografování s větším rozpočtem není špatné použít i komparz nebo vaše dobré kamarády či rodinu. Týká se například fotografování stolování, podávání kávy na terase, pobyt ve wellness apod..

Účelem je vyvolávat v klientech příjemné emoční pohnutí s pocitem: „tam chci být!“.


Fotografování architektury a designu pro samotné architekty, designéry, developery, stavební firmy, časopisy apod., je mnou velmi oblíbená práce. Je to totiž práce s velkým „P“.

S ohledem na to, že převážně fotografuji pro realitní inzerci a viděl jsem již mnohé, mohu zodpovědně prohlásit, že neexistuje nic, co by nešlo dobře nafotit. Jde totiž o to, že pokud je interiér po zásahu designéra (i amatéra) či architekta – krásný, stylizovaný, naplněný dekoracemi – fotí se spíše idea, samotná myšlenka! To platí i u fotografie architektury budov, nejen fotografování interiérů a exteriérů.

Idea. Propojení. Napojení. Zapojení. Zamyšlení. Ucelenost. Styl. Světlo a Stín. Den a Noc…

Fotografování architektury je technicky a hlavně časově náročné. Předem je dobré se sejít a probrat společně několik bodů, které mi pomůžou zakázku dobře zpracovat. Jedná se především o:

– záměr a účel fotografování

– na co se soustředit

– co zdůraznit

– co nefotit

– požadavky na počasí

– která denní doba je požadována

– kolik bude fotografií

– minimální rozlišení fotografií, popř. i formát (jpeg, png, tiff)

– zajištění přístupu na lokaci

– jaký je rozpočet

– jaký je termín odevzdání zakázky

Před samotným startem práce budu velmi rád, když se mnou na lokaci půjde někdo, kdo je obeznámen s předmětem fotografování a vše mi vysvětlí, aby nedošlo k nepříjemným překvapením.

U fotografování designového interiéru je přítomnost samotného tvůrce skoro nezbytná.